19 Ağustos 2018, Pazar
  • İMKB 71.778 -0.06
  • ALTIN 100,336 0.79
  • EURO 2,2875 0.62
  • USD 1,7985 0.50

İstanbul

°

Anasayfa / Yazarlar / Ali Atıf BİR
15.08.2018 17:29, Çarşamba

Cımbızlamalara dikkat!

Ali Atıf BİR aabir@bugun.com.tr
Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün "Dağda ölen teröriste ağlamıyorsanız insan değilsiniz" sözünü duyar duymaz "Böyle bir şey demiş olamaz. Mutlaka cımbızlamadır" dedim.
---------------
Hemen internetten konuşmanın aslını bulup metni okudum. Gerçekten de Recep Güven bu sözü ediyordu ama tüm söylediklerini düşündüğünüzde farklı bir anlam ortaya çıkıyordu.

Nitekim eleştiriler, tepkiler karşısında emniyet müdürü "Şu çocukları bu kadar terörist haline getirenlerden nefret ediyoruz. Ağladığım konu da bu zaten" diyerek düzeltme yapmak zorunda kaldı.
Peki bu düzeltme gelene kadar ne oldu? Yalan dünyayı dolaştı.

Başbakan açıklama yaptı, Kılıçdaroğlu açıklama yaptı, Bahçeli açıklama yaptı, Selahattin Demirtaş açıklama yaptı. Kendilerince "aleve" birkaç odun daha attılar.

Odunu attıran kim? Emniyet müdürünün açıklamasının başına "Dağda ölen çocuklar da kandırılıp dağa çıkarılan, terörist yapılan çocuklar" gibi bir açıklamayı başlığa çıkarmayan ya da bu uyarıyı yapmayan medya!

Emniyet müdürünün "savaştaki" bir devletin görevlisi olarak bu konuşmayı yaparken dikkatli olması gerektiğine katılıyorum.

Ancak Güven'in söylediklerinden asla "Güvenlik güçlerimizle savaşan, onların canını alan teröristlere ağlamıyorsanız insan değilsiniz" anlamı çıkmaz. İster baştan okuyun çıkmaz, ister sondan okuyun çıkmaz.
O halde niye medya böyle davranıyor?

Çok nedeni olabilir. Cahillik, dikkatsizlik, rekabetin gerisinden kalmamak, haber patlatma kaygısı...
Bugünkü durumuyla medyanın düzelmesi pek mümkün görünmüyor. Birkaç sağduyulu adam, editör, yayın yönetmeni var ama onlar da rekabetin ağır çarkları altında aynı şekilde davranmak zorunda kalıyorlar.
Medyayı düzeltemezsek kimi düzeltebiliriz?
Siyasetçileri...

Hem de "cımbızlama" konusunda şikayetçi olanları...
Yapacakları; kendilerine bir mikrofon uzatıldığında ya da bilgi geldiğinde veya medyada bir şey okuduklarında hemen "Getirin bana şunun tam metnini" demeleri...
Hepsi bu. Gerçekten de bu...

Cımbızlanan metnin tamamını okuyacaklar ve daha sonra diyecekler ki: "Kardeşim ben konuşmanın tamamını okudum ama sizin anladığınız anlamı çıkarmadım."
Niye yapmıyorlar?
Niye yapamıyorlar?
Yapamıyorlarsa neden medyadan şikayet ediyorlar?

Çekirgelik

Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür. (Aristo)

Bu yazı toplam 606 defa okunmuştur.

Yazarın Son Yazıları

• Bu Yazıya İlk Yorum Yapan Siz Olun...

SİNEMALAR