19 Ağustos 2018, Pazar
  • İMKB 71.778 -0.06
  • ALTIN 100,336 0.79
  • EURO 2,2875 0.62
  • USD 1,7985 0.50

İstanbul

°

Anasayfa / Yazarlar / Ali Atıf BİR
12.08.2018 14:53, Pazar

Bugün Dünya Yumurta Günü

Ali Atıf BİR aabir@bugun.com.tr
Benimle ilgili bilmediğiniz bir şeyi açıklıyorum. Ben tam bir yumurta manyağıyım.
---------------
Öyle "Kinder Surprise" manyağı falan değil. Ciddi ciddi bildiğiniz doğal yumurta manyağıyım. Sağlıklı oluşu, protein deposu oluşu gibi rasyonel nedenlerle yemiyorum yumurtayı. Benim nedenim duygusal. Yumurta yemekten haz alıyorum. Bana göre acayip lezzetli bir yiyecek yumurta...

Pişirmeden önce benden başka kimse içini açamadığı için de şu günlerde en güvenle tükettiğim yiyecek.
Çocukluğumdan bu yana her sabah mutlaka bir yumurta yerim. Hafta sonları ise kendimi ödüllendirip bu sayıyı ikiye çıkarırım. Bu alışkanlığımı "yumurta kolesterolü yükseltir" balonu yayıldığında bile değiştirmedim. Açıkçası son dönemde yumurta üreticileri arasında gördüğüm markalaşma çabaları hoşuma gidiyor.
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Başkanı Derya Pala'nın yaptığı açıklamaları okuyunca sektördeki gelişme beni oldukça memnun etti. Örneğin yumurta ticareti açısından dünyanın 10 ülkesi arasındaymışız.
Türkiye'de yılda 15 milyar yumurta üretiliyormuş ve sektör 3 milyar TL ciro yapıyormuş. 2010'da 156 milyon dolar olan ihracatımız 2012'nin sonunda 300 milyon dolara ulaşacakmış.

Yalnız rakamlarda gördüğüm bir şey var. 1 kg yumurtayı Ocak 2012'den bu yana her gün daha ucuza yurtdışına satar hale gelmişiz.

Ocak ayında kilogramı 1.55 dolar iken ağustosta bu rakam 1.16 dolara kadar düşmüş. İşin ilginç yanı yumurta yemi maliyetlerindeki artış nedeniyle yurtiçinde bir yumurtayı üretmenin maliyeti 14.8 kuruştan 16.7 kuruşa çıkmış.

(Yumurta üreticileri şu andaki yüksek yumurta fiyatlarının geçici olduğunu yakında yeniden eski fiyatlara dönüleceğini söylüyorlar.)

Bu fiyat düşüşü rekabetin yurtdışı pazarda arttığını ve "markalaşma" ihtiyacının ortaya çıktığını gösteriyor. Türkiye yumurtasının farklılığı daha üretim aşamasında ortaya konur, "Yumurta Tanıtım Grubu" gibi bir platformda da Türkiye yumurtasını anlatmanın yolları bulunursa yumurta fiyatları ihracatta dalgalanmaktan kurtulabilir.

Şunu da söylemeden edemeyeceğim. İç pazarda yumurta satmak oldukça çekici. Türkiye'de hâlâ yumurta konusunda yeterince bilinç oluşmuş değil. Birçok insan lezzet faktörünün yanında yumurtanın beyne, gözlere olan faydasını bilmiyor. Yumurta bir protein ve vitamin deposu. Birçok hastalığa karşı aşılanmanın en kolay yollarından biri her gün bir yumurta yemek.
Gelin beni dinleyin siz bugünden "yumurta" kürüne başlayın.
Bu arada bugün Ankara'da Ramada Otel'de Yum-Bir'in "Yumurta ve Sağlık" konulu paneli var. Eğer yumurtanın yararlarını uzmanlarına sormak istiyorsanız buyurun. Ben de orada olacağım. Birlikte tartışırız.

Çekirgelik

Bir kere satılan vicdan iki kere de satılır. Norbert Wiener

Bu yazı toplam 684 defa okunmuştur.

Yazarın Son Yazıları

• Bu Yazıya İlk Yorum Yapan Siz Olun...

SİNEMALAR