19 Ağustos 2018, Pazar
  • İMKB 71.778 -0.06
  • ALTIN 100,336 0.79
  • EURO 2,2875 0.62
  • USD 1,7985 0.50

İstanbul

°

Anasayfa / Yazarlar / Aykut IŞIKLAR
09.08.2018 17:26, Perşembe

Sıtkı Usta'nın hayırlı kızı Nida Olcar...

Aykut IŞIKLAR aisiklar@bugun.com.tr
Bir köy çocuğu düşünün. Ne kraliyet sanat akademilerinde okudu ne de ünlü hocalardan ders aldı.
---------------
Allah vergisi yeteneğini özel toprakla buluşturdu. Yarattığı çini eserler sayesinde şöhreti buldu. Hatta doğup büyüdüğü Kütahya'dan alıp dünyanın öbür uçlarına dek götürdü. Lakabı Kütahyalı Sıtkı Usta... Kimine göre turkuazı 20. yüzyılda dünyaya sevdiren adam, kimine göreyse çağımızın en önemli çini ustası... Biliyorsunuz iki yıl önce amansız hastalık onu da alıp götürdü.

Şimdi rahmetli Sıtkı Usta'nın hayranlarına müthiş bir müjdem var. Bu müjde, Tokyo'da eserlerini görünce küçük dilini yutan Japonlar'a da, New York'taki entel dantel hayranlarına da... Kütahya'da Sıtkı Usta Müzesi kuruluyor. İsterseniz filmi en başına sarıp anlatayım...

Sıtkı Usta gibi bakıp gülen, eli yüzü aynen babasına benzeyen güzel kızı Nida Olcar iki yıldır güzel işler yapıyor. Nida Olcar'ın baba mesleğini aynen devam ettirdiğini söyleyerek başlayalım. Genelde Anadolu'da meslekler babadan oğula geçer. Ama Kütahya'da Sıtkı Usta'nın mesleği oğlu olmadığı için kızına geçti. Yani o Kütahya'nın kendine özgü toprağı şimdilerde kızı Nida ile yoğruluyor. Nida'nın ellerinde şekilleniyor, desenler ve renklerle güzelleşiyor. Yüksek ateşle yanan fırınlarda ölümsüzleşiyor. Kimisi tabak oluyor, kimisi sürahi... Ama hepsi dünyanın en kaliteli mağazalarında alıcı buluyor. Yaklaşık iki yıldır Sıtkı Usta firmasının yeni ustası olan Nida Olcar, babası kadar yetenekli. Geçen yıl değişik yerlerde üç kişisel sergisi vardı. İstanbul Çırağan'da, İzmir Amerikan Kültür Merkezi'nde ve Antalya'da eserlerini sanatseverlere sundu. Önümüzdeki aylardaysa Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'nda Keşkül-ü Fukara, Nişantaşı'nda da Çiniden Sanata Sergisi olacak.

Ancak bana göre çok daha önemli bir misyonu var. Orada kendini unutuyor. Nida Olcar çok hayırlı bir evlat... Babasını genç kuşağın tanıması için çok uğraşıyor. Kütahya'da bir Sıtkı Usta Müzesi kurulması için adeta çırpınıyor. Bilirsiniz küçük kentlerde dostluk kadar kıskançlık da vardır. Kütahya'da çok çini ustası var. Sıtkı Usta'nın böyle dünyaca ünlü olmasını anlayamayanlar da var. Kızı onlarla da uğraşıyor. Neyse ki Kütahya Belediyesi durumun bilincinde. Müze çalışmaları yavaş da olsa yapılıyor.

Kütahya Belediye Meclisi tarihi bir konağı müze olması için tahsis etti. Restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tabii bazı bürokratik engeller de oluyor... Nida şimdilik babasının çok sevdiği eski atölyeyi seyyar müze olarak değerlendiriyor. O köşkün işi bitince babasından kalan tüm çinileri müzeye bağışlayacak.

O çinilerin şimdiki maddi değeri ne kadar bilemiyorum. Hepsi binlerce dolarlık çalışmalar. Turkuaz rengini Osmanlılar'dan yüzyıl sonra dünyaya sevdiren Sıtkı Usta için ne yapılsa azdır. Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın, Kütahya Belediyesi'nin her şeyi yapacağına inanıyorum.

Yılda bir kez olsun Sıtkı Usta'yı, Osmanlı çinisini tanıtma haftası mı düzenlerler, kitaplar mı çıkarırlar bilemem artık. Rahmetli son sergisini Brüksel'de açmıştı. Bir haftada 70 bin sanatsever sergiyi gezerek rekor kırılmıştı. Ölmesinden kısa süre önce Kütahya'da bir etkinlik yapılmıştı. İstanbul'dan pek çok Sıtkı Usta hayranı o etkinliğe katılmıştı. Başta Rahmi Koç olmak üzere...

Bu yazı toplam 676 defa okunmuştur.

Yazarın Son Yazıları

• Bu Yazıya İlk Yorum Yapan Siz Olun...

SİNEMALAR