21 Haziran 2018, Perşembe
  • İMKB 71.778 -0.06
  • ALTIN 100,336 0.79
  • EURO 2,2875 0.62
  • USD 1,7985 0.50

İstanbul

°

19.06.2018 08:49, Salı

İran'ın inanılmaz intikam planı

Nükleer programı nedeniyle ağırlaşan yaptırımlarla karşı karşıya kalan ve ekonomisi bozulan İran'ın batılı ülkelere yönelik intikam planının detayları sızdı. Alman Der Spiegel dergisinin günışığına çıkardığı 'Kirli Sular' adlı plana göre İran, Hürmüz Boağazı'nda petrol tankerlerini batıracak ve dünyadaki petrol tankerlerinin üçte birinden fazlasının kullandığı rotayı devre dışı bırakacak.

İran Devrim Muhafizları Komutanı Muhammed Ali Caferi'inin hazırladığı plan gerçekleşirse bir taraftan petrol fiyatları fırlarken, bir taraftan da büyük bir çevre felaketi yaşanacak. Yaşanancak kirliliğin ancak İran'ın teknik yardımıile giderilebileceğini hesaplayan Tahran yönetimi, verecekleri yardım karşılığında kendilerine yönelik yaptırımların esnetileceğini heap ediyor.

Der Spiegel'e göre, batı istihbarat kaynakları bu planı, Tahran yönetiminin yaptırımlardan etkilendiğinin açık bir delili olarak değerlendiriyor. Geçtiğimiz günlerde İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, yaptırımların kendilerini bazı alanlarda etkilediğini belirtmişti.

ASIL VURULAN İRAN OLABİLİR
Ancak böyle bir planın batılı ülkelerden çok İran'a zarar verebileceği de konuşuluyor. Zira İran'ın ekonomisinin yarısından fazlası petrol ihracatına bağlı. Geçen yıl 2.4 milyon varil olan ihracatının, yaptırımlar nedeniyle bir milyon varilin altına düşmesiyle İran ekonomisi büyük güçlüklerle karşılaşmış, yükselen enflasyon sokak eylemlerine neden olmuştu.

CAFERİ "İSRAİL'İ VURURUZ DEMİŞTİ"
Planın arkasındaki isim olan Muhammed Ali Caferi, batının yakından tanıdığı bir isim. 1979'daki İslam Devrimi sırasında önde gelen öğrenci liderlerinden biri olan Caferi, 2007'den beri Devrim Muhafızları'nın başında bulunuyor.

55 yaşındaki komutan, 2009 yılında yaptığı bir açıklamada, İran'ın saldırıya uğraması durumunda İsrail'in Dimona nükleer tesislerinin roketlerle vurulacağını açıklamıştı

Bu haber toplam 1.143 defa okunmuştur.

• Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

SİNEMALAR