21 Haziran 2018, Perşembe
  • İMKB 71.778 -0.06
  • ALTIN 100,336 0.79
  • EURO 2,2875 0.62
  • USD 1,7985 0.50

İstanbul

°

13.06.2018 05:42, Çarşamba

Musluktan damacana suyu akacak

Bolu'da evlerdeki musluklardan damacana kalitesinde su akacak. Bolu Belediyesi, Kalkınma Bakanlığı'ndan aldığı destekle iki ayrı su hattı kurdu. Evlerdeki musluklardan damacana suyu gibi kaliteli 'içme suyu' bahçeler, parklar ve camilerden ise 'kullanma suyu' akacak.

Bolu Belediyesi Türkiye'deki tümbelediyelere örnek olacak bir projeyi hayata geçiriyor. Belediye, kalitelimemba suyunumusluklardan akıtmak için Kalkınma Bakanlığı'na başvurdu. Bakanlık projeye 'olur' verdi. Bunun üzerine Bolu Belediyesi, ev ve işyerlerinin mevcut arıtılmış su hattını tamamen kaldırıp bunun yerine iki ayrı su şebekesi hattı kurdu.

Hatlardan birindenmemba ve şişe suyu kalitesinde "içme suyu" diğerinden yıkama ve bahçe sulama gibi amaçlarla kullanılmak üzere "kullanma suyu" akacak. Belediye, içme suyuyla ilgili olarak sızmaları önlemek ve hijyeni sağlamak için tüm asbestli boruları da değiştirdi. Geçtiğimiz hafta ilin tüm içme suyu borularındaki değişim süreci büyük ölçüde tamamlandı.

FAZLADAN SU PARASI YOK

Proje hakkında bilgi veren Bolu Belediye Başkanı Alaattin Yılmaz, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini, artık kentte yaşayan insanların damacana ya da şişe suyuna para ödemeden mutfaklarındakimusluktan memba suyu içebileceklerini söyledi. Yılmaz, tatlımemba suyunun kullanımı karşılığında vatandaşın ilave bir ücret ödemeyeceğini, normal su tarifesi üzerinden fiyatlandırma yapılacağını söyledi.

Projenin Türkiye'deki diğer belediyelere de örnek olabileceğini belirten Başkan Yılmaz, "Şehir şebekelerinden büyük masraflarla arıtarak ev ve işyerlerine ulaştırdığımız sular ne yazık ki her işte kullanılıyordu. İnsanlar bu sularla araba yıkıyor, bahçe suluyor dolayısıyla arıtmaya yapılan masraflar boşa gidiyordu. Şimdi içme ve kullanma sularını ayırıyoruz. İnsanlar bir musluğu açıp tatlı suyu içecek. Bunun yanı sıra şehrin tümpark ve bahçelerle, camiler ve itfaiyeyekullanma suyuhattı çekildi. İsterse bahçesinden aldığı suyla çiçeklerini sulayacak" dedi.

PROJENiN MALİYETİ 20 MİLYON LİRA

Bolu Belediye Başkanı Alaattin Yılmaz, Yedigöller Milli Parkı bölgesinde bulunan kaliteli Karadere suyunun Bolu'nun içme suyu olması konusunda belediyeye tahsis yapıldığını söyledi. Başkan Yılmaz'ın verdiği bilgilere göre, şişe suyu niteliğindeki Karadere suyunun şehir şebekesine aktarılması toplamda 20 milyon liraya mal olacak. Bunun 14 milyonu tünel, 6 milyon lirası da diğer inşaatlar için kullanılacak. Ancak sonraki aşamada işletme maliyeti sıfıra yakın olacak. Çünkü su çok temiz olduğu için belediye pahalı arıtma maliyetiyle karşılaşmayacak. Ayrıca yüksekteki su, ilave enerji harcanarak değil, cazibe yoluyla şehre inecek. Belediye, içme suyu şehir şebekesini yenilemek için de 10 milyon liralık yatırım yaptı.

1 MİLYON KİŞİYE YETER

Karadere suyunun İstanbul'un su havzası içerisinde bulunduğunu söyleyen Alaattin Yılmaz, 9 yıllık zorlu mücadelenin sonunda bu suyu Bolu'ya kazandırdıklarını söyledi. Şişe suyu kalitesindeki Karadere suyunu yine kaliteli olan Çele Barajı suyu ile destekleyeceklerini belirten Yılmaz, "Bolu'nun nüfusu şu anda 133 bin. Nüfusun 350 bini geçmesi beklenmiyor. Bizim bu sularımız ise 1 milyon kişiye yetecek düzeyde" dedi.

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur.

• Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

SİNEMALAR