21 Haziran 2018, Perşembe
  • İMKB 71.778 -0.06
  • ALTIN 100,336 0.79
  • EURO 2,2875 0.62
  • USD 1,7985 0.50

İstanbul

°

19.06.2018 00:37, Salı

Davutoğlu'ndan Suriye'ye cevap

Davutoğlu, Suriye tarafının Türk uçaklarına hava sahasını kapattıkları açıklamasına cevap verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Daha önce Suriye askeri uçuşlarına kapattığımız hava sahamızı Suriye uçaklarının kullanacağı sivil uçuşlar için de dün kapatmıştık'' dedi.

Davutoğlu, Konya'da Kebelebek Vadisi'nin temel atma töreninin ardından gazetecilerin dış politika gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

''Suriye'nin hava sahasının Türk sivil uçaklarına kapatmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Davutoğlu, şu yanıtı verdi:

''Bildiğiniz gibi geçen hafta bir savunma, askeri nitelikli malzeme taşıdığı tespit edildiği için, bir Suriye uçağını kontrol etmek amacıyla indirdiğimiz için o gün zaten biz, Suriye hava sahasını bundan sonra Türk uçaklarına, sivil uçaklar da dahil kullanılmaması yönünde karar almıştık. Bu sivil havacılara bildirilmişti ve gerekli tedbirler alınmıştı. Dolayısıyla Türkiye'nin almış olduğu bir karardı. Onu teyit etmiş olabilirler ancak bu arada bir başka kararı da dün aldık ve Suriye tarafına tebliğ ettik, Suriye'nin bu kararı alması öncesinde...''

''Kıymeti harbiyesi yoktur''

''Daha önce Suriye askeri uçuşlarına kapattığımız hava sahamızı Suriye uçaklarının kullanacağı sivil uçuşlar için de dün kapatmıştık'' diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çünkü sivil uçuşlar sivil nitelikte yapılan uçuşlardır. İçinde her ne surette olursa olsun, çiftli kullanım tekli kullanım, hiç birisi bu anlamda mazeret değil. Askeri bir makama askeri nitelikli bir malzemenin taşındığı tespit edildiği için Suriye Savunma Bakanlığı'na bu sivil uçuşların istismar edildiği, kötüye kullandığını tespit ettiğimiz için Suriye tarafına dün bildirimde bulunulmuştu. Bundan sonra Türk hava sahasının, kendi halkına savaş açmış bir rejime herhangi bir bir şekilde destek sağlamak üzere askeri bakımdan yapılacak uçuşlara kapanmış olduğunu zaten teyit etmiştik. Dolayısıyla Suriye yönetiminin bu açıklamasının bizim açımızdan bir kıymeti harbiyesi yoktur.''

Bu haber toplam 588 defa okunmuştur.

• Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

SİNEMALAR