19 Ağustos 2018, Pazar
  • İMKB 71.778 -0.06
  • ALTIN 100,336 0.79
  • EURO 2,2875 0.62
  • USD 1,7985 0.50

İstanbul

°

18.08.2018 04:52, Cumartesi

Ermenistan uçağı Erzurum'a indirildi

Suriye'ye giden Ermenistan uçağı, Erzurum Havalimanı'na indirildi. Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan, teknik iniş yapan Ermenistan uçağıyla ilgili olarak, ''Uçağın kargosu geri yüklendi. Kapılar kapatıldı. Uçuş izni için çalışmalar başlatıldı. Yaklaşık bir saate uçak kalkacak'' dedi.
BİLDİRİMSİZ MALZEME ÇIKMADI, MÜRETTEBATA DÖNER SERVİSİ YAPILDI

Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan havalanıp, Suriye'nin Halep kentine gidirken Erzurum Havalimanı'na indirilen kargo uçağında yapılan aramalar son erdi. Yaklaşık 3.5 saat süren VIP binası önündeki aramaya sivil görevliler katıldı. Aramalarda herhangi bir bildirimsiz malzemeye rastlanmadığı belirtildi.

İnsani yardım malzemesinin Suriye'deki Ermeniler'e gönderildiği iddia edilirken, uçağın 9 mürettabatı ile arama yapan görevlilere, kent merkezindeki Dönerci Hacı Baba lokantasından döner servisi yapıldı.

Arama sırasında herhangi bir bildirimsiz malzeme ile karşılaşılmadığı için uçağın Türkiye'nin hava sahasını kullanarak Halep'e gitmesine izin verildi. Kargo uçağında Halep'e uçuş için son hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

DAVUTOĞLU: TEKNİK İNİŞ ŞARTIYLA İZİN VERMİŞTİK

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) 20. Bakanlar Konseyi Toplantısı için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erivan- Halep severini yapan Ermenistan uçağının Erzurum'a teknik iniş yapmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Ermenistan uçağında insani yardım malzemesi dışında başka bir malzemeye rastlanmadığını aktaran Davutoğlu, incelemeler tamamlandıktan sonra uçağın yoluna devam edeceğini ifade etti. Gazetecilere konuyla ilgili bilgi veren Ahmet Davutoğlu, Ermenistan'ın, 10 Ekim'de uçuş izni talep ettiğini, Türkiye'nin de uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde teknik iniş şartıyla buna izin verdiğini dile getirdi.

Bunun hukuk kuralları çerçevesinde ve rutin bir uygulama olduğunu belirten Davutoğlu, "Uçakta şimdilik insani yardım malzemesi dışında herhangi bir şey tespit edilmedi. İkinci incelemeden sonra uçak yoluna devam edebilecek. Türkiye bundan sonra da Suriye'ye gönderilecek insani yardımlara hiçbir engel çıkarmayacaktır. İçeriği belli olmayan yüklere ise aynı tutumu sergileyecektir." ifadesini kullandı.

BÜLENT ARINÇ: UÇAKTA İNSANİ YARDIM MALZEMESİ VARDI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Erzurum'a indirilen Ermenistan kargo uçağı incelendi, beyanın doğru olduğu anlaşılınca havalanmasına müsade edildi" dedi.

Arınç konuyla ilgili şu bilgiyi verdi:

"Ermenistan Havayolları'na ait uçağın Halep'e giderken Erzurum'a inişe zorlandığını biliyoruz. Ermenistan tarafından şu beyan edilmişti; 'Biz insani yardım amacıyla Halep'e gidiyoruz.' Uçak indirildi, incelendi. Bu beyanın doğru olduğu anlaşıldı. Uçağın havalanmasına müsade edildi. Demek ki biz bu konuda çok ciddiyiz. Çok iyi takip ediyoruz. İşimizi görevimizi yapıyoruz."

ERMENİSTAN UÇAĞI ERZURUM'A İNDİRİLDİ

Bugün saat 11.30 sıralarında Ermenistan'dan Suriye'nin Halep kentine insanı yardım malzemesi götüren kargo uçağının pilotu, Türkiye'den geçiş izni istedi.

Türkiye ilk aşamada uçuşa izin verdi. Ancak uçakta arama yapılacağını da önceden Ermenistan makamlarına bildirdi ve uçağa kontrollü geçiş izni verildi. Bunun üzerine Türk hava sahasına giren Ermenistan uçağı, daha önceden yapılan bildirim gereği Erzurum Havalimanı'na indirildi. Ardından VIP binası önüne çekilen kargo uçağında arama yapılmaya başlandı. Güvenlik görevlileri, havalimanın VIP bölümüne giriş ve çıkışları kontrol altına aldı.

Arama sırasında uçağın etrafında itfaiye araçlarının da bekletildiği görüldü. Ayrıca etrafına kamyonlar çekilerek gazetecilerin uçaktan görüntü alması engellendi. Aramalarda herhangi bir bildirimsiz malzeme ile karşılaşılmadığı taktirde uçağın Halep'e gidişine izin verileceği belirtildi.

ERZURUM'A İNDİRİLEN UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ

Erzurum'a indirilen uçak Air Armenia şirketine ait Antonov 12 tipi kargo uçağı... 2003 yılında kurulan özel havayolu şirketi Air Armenia'nın merkezi Erivan Zvartnots Havaalanı. Şirket sadece kargo taşımacılığı yapıyor. Destinasyonları arasında BDT, Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkeleri bulunuyor.

Antonov-12 uçakları aslında askeri taşımacılık için üretilmiş ancak daha sonra sivil kullanıma dönüştürülmüş. Dayanıklı yapısı nedeniyle zorlu koşullarda kullanılabilen uçağın tehlikeli, ağır ve çok büyük hacimli kargoları taşımaya uygun olduğu belirtiliyor. Uçağın iç hacmi "iki jeep büyüklüğünde otomobili alabilecek şekilde" diye tanımlanıyor.

Geçen hafta da Moskova- Şam seferini yapan bir Suriye yolcu uçağı sivil olmayan kargo taşıdığı gerekçesiyle Türk F-16'ları tarafından Esenboğa Havalimanı'na indirilmişti.

İLK RESMİ AÇIKLAMA: "UÇAK KENDİ RIZASIYLA İNİŞ YAPTI"

Suriye'nin Halep kentine yardım götürürken Erzurum'a inen Ermenistan uçağıyla ilgili konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Pilot Erzurum Havalimanı'na iniş talebinde bulunmuş ve bu talebi de uygun görülmüştür" dedi.

Trabzon'da katıldığı bir toplantı çıkışında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Binali Yıldırım, "Ermenistan'dan kalkan bir uçak Erzurum'a teknik iniş yapmıştır. Teknik iniş ne demek; pilotun kendi rızasıyla, arzusuyla iniş talebinde bulunması. Olay budur. Şu andaki bilgi bu. Teknik iniş. Teknik inişin havacılıktaki tanımı, pilotun, herhangi bir ihtiyaç duyması halinde iniş yapmak istemesidir. Erzurum havalimanına iniş talebinde bulunmuş, bu talebi de uygun görülmüştür. Neden uygun görülmüştür? Bunu da açıklamak lazım. Biliyorsunuz biz, dünden itibaren Suriye tescilli uçaklara hava sahamızı kapattık. Tamamen kapattık. Aynı şekilde Suriye de kapattı. Ama teknik inişte bu kurallar geçerli değildir. Teknik inişte ne olursa olsun, can ve mal emniyet söz konusu olduğu için her türlü uçağa her ülke izin vermek zorundadır. Bu iniş de öyle bir iniştir. Onun dışında başka bir şey yok" dedi.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:"Biz, 'Türk hava sahasını, Türkiye'de sivil insanların, masum insanların ölümüne, hayatını kaybetmesine sebep olacak faaliyetler için kullandırmayız' dedik. Bunun için de zaman zaman Türk hava sahasını kullanarak geçen uçakları, sivil havacılık kanunumuzdan, uluslar arası konvansinyonlardan doğan haklarımız çerçevesinde indirip, yüklerini kontrol etme cihetine de gittik. Ancak bu kez aldığımız bir kararla, hükümetimizin bir kararıyla, Türk hava sahasını Suriye tescilli uçaklara tamamen kapattık. Bu, Suriye'deki iç savaşta daha fazla masum insanın ölmemesi yönünde aldığımız bir karardır."

GEÇEN HAFTA SURİYE UÇAĞI İNDİRİLMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta Moskova-Şam seferini yapan bir Suriye yolcu uçağı da sivil olmayan kargo taşıdığı gerekçesiyle Türk F-16'ları tarafından Esenboğa Havalimanı'na indirilmişti.

ERMENİSTAN UÇAĞI HALEP'E GİTTİ

Erzurum'a teknik iniş yapan Ermenistan'a ait uçak, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Halep'e hareket etti.

Erzurum Havalimanı'na saat 11.15'te inen Erivan'dan Halep'e giden Ermenistan Hava Yolları'na ait ANTONO12 tipli sivil uçakta yapılan aramanın ardından, içerisindeki bin 400 yardım paketi, uçağın kargosuna geri yüklendi. Uçuş için izinlerinin alınmasının ardından uçak, Erzurum Havalimanı'ndan kalkış yaptı.

Polis ve jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı havalimanında uçağın etrafında bekletilen ambulans, tır, sivil savunma ve itfaiye araçları bölgeden ayrıldı.

Uçaktaki arama çalışmaları sırasında Erzurum Havalimanı'nda uçak seferlerinin devam ettiği öğrenildi.

Bu haber toplam 785 defa okunmuştur.

• Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

SİNEMALAR