27 Mayıs 2018, Pazar
  • İMKB 71.778 -0.06
  • ALTIN 100,336 0.79
  • EURO 2,2875 0.62
  • USD 1,7985 0.50

İstanbul

°

22.05.2018 21:44, Salı

Hatay Havalimanı'na 'koruma alanı'

Hatay Havalimanı'nın tel örgü sınırlarının dışında 'koruma alanı' oluşturulduğu bildirildi. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, Devlet Su İşleri ve Hatay Valiliği ile müşterek yaptığımız çalışmayla Hatay Havalimanı'nın tel örgü sınırlarının dışında 'koruma alanı' oluşturduklarını bildirdi.

Birdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay Havalimanı'nın yer tespiti ve inşaat çalışmalarının 1999 yılında başladığını ve 2007 yılında DHMİ'ye yapımının tamamlanması için devredildiğini belirtti.

Hatay Havalimanı'nın inşaat çalışmalarının Aralık 2007'de tamamlandığını dile getiren Birdal, ''Hatay Havalimanı'nın inşaatını yaparken mevcut kotları yükselttik. Pistin mevcut oturması gereken yatağı 1 metreden daha fazla yükselttik. Yapılan terminali, projesinden yaklaşık 70 santimetre yüksek yaptık. Bizim bu yaptığımız yükseltme çalışmaları sonucunda yaşanan sel baskınlarında terminal binasında sıkıntı olmadı'' diye konuştu.

Birdal, apron ve pist seviyelerinin düşük olması nedeniyle aşırı yağışlarda su altında kaldığını söyledi.

Hatay Havalimanı'nın sular altında kalmasının nedenleriyle ilgili çok sayıda araştırma yapıldığını ifade eden Birdal, şöyle konuştu:

''Ancak, o bölgenin tamamı göl. Amik Ovası'nın tamamı eski göl yatağı. Dolayısıyla burada zamanında alınması gereken pek çok tedbir alınmamış. Bu, doğrudan bizim kuruluşumuzla alakalı değil. Biz de bu durumdan olumsuz etkilendik, ama kurutma kanalları tam olarak çalışmıyor, Asi Nehri'nde tahliye yapan kanallar tıkınmış durumda. Ayrıca köylülerin kontrolsüz olarak yaptıkları bentler var. Bunlar, aşırı yağışta yıkılınca orada depolanmış olan su bir anda kontrolsüz şekilde ovaya doldu. Baraj kapaklarının açılması... Bunların hepsi üst üste gelince bu sıkıntılar yaşandı.''

Devlet Su İşleri ve Hatay Valiliği ile müşterek çalışma yaptıklarını anlatan Birdal, ''Havalimanının tel örgü sınırlarının dışında ayrıca bir koruma alanı oluşturuyoruz. Buraya gelecek su baskınlarından etkilenmemek için tali drenaj sistemleri oluşturuyoruz'' diye konuştu.

-Çalışmalar 1999'da başladı-

Hatay Valiliğinin talebi üzerine 1999 yılında DLH İnşaatı Genel Müdürlüğünce Amik Göl Aynasına Havalimanı yapımıyla ilgili ön etüt çalışması başlatıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 13 Mayıs 1999'da bölgenin fay hattı üzerinde olduğunu ve göçmen kuş sürüleri nedeniyle uçuş güvenliği riskinin bulunduğunu belirterek, bölgeye havalimanı yapılması halinde sefer düzenlenip düzenlenmeyeceği konusunda DHMİ'nin ve THY'nin görüşlerini istedi. THY, bu meydana RJ 100 tipi uçaklarla sefer düzenlenebileceği görüşünü bildirdi.

Hatay Valiliği İl Özel İdaresi tarafından ''Hatay Havalimanı'' yapımı için 17 Mart 2001 tarihinde ihaleye çıkıldı, 7 Ocak 2002 tarihinde yapım çalışmalarına başlandı.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Hatay Havalimanı için ÇED Olumlu Belgesini 2004 yılında Hatay Valiliğine gönderdi. Hatay Valiliğince yürütülen Hatay Havalimanı inşaatı 31 Ağustos 2005'te tasfiye edildi.

-İnşaat çalışmaları 2007'de DHMİ'ye devredildi-

25 Eylül 2005'te Hatay Valiliği ile DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, Hatay Valiliğinin tasfiye ettiği iş, ikmal inşaatı olarak DLH İnşaatı Genel Müdürlüğüne devredildi. Ancak; 27 Şubat 2007'de Bakanlar Kurulu kararıyla, DHMİ Genel Müdürlüğü Hatay Havalimanı İkmal İnşaatını yapmak üzere görevlendirildi.

DLH İnşaatı Genel Müdürlüğünün başlattığı işler, DHMİ Genel Müdürlüğü öz kaynaklarıyla tamamlandı.

Hatay Havalimanı Alt ve Üst Yapı tesisleri 9 Aralık 2007 tarihinde hizmete girdi.

2008 yılında tahminlerin çok üstünde gerçekleşen yolcu ve uçak trafiği nedeniyle Hatay Havalimanının geçici prefabrike terminal binasının yetersiz olduğu görülerek, Yeni Terminal Binası için çalışmalara başlandı. Yeni terminal binası, 8 Mart 2011'de hizmete girdi. 29 Mayıs 2008'de Hatay Havalimanı İçişleri Bakanlığı tarafından hava hudut kapısı ilan edilerek uluslar arası hava trafiğine de açıldı.

25 Kasım 2011 tarihinde Hatay Havalimanı apron genişletilmesi ile şerit sahaların standart hale getirilmesi işine 2 Aralık 2011 tarihinde başlandı, ancak inşaat çalışmalarına su baskınları nedeniyle ara verildi.
Bu haber toplam 1.004 defa okunmuştur.

• Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

SİNEMALAR